Španělský Instituto Cervantes v Praze nabídl osvěžení latinskoamerickou kulturou
Ve dnech 3.-25.dubna tohoto roku proběhlo ve výstavní síni Cervantes Institutu “Bienále latinskoamerického umění v Praze“. Tato nevelká výstava v příjemných prostorách španělského kulturního centra v Praze měla nakonec větší rozměr, než by se mohlo zdát. Nejenže plochy stěn spolu sdíleli malíři z osmi latinskoamerických zemí, ale celý projekt zaštiťovali velvyslanci Španělska, Mexika, Peru, Brazílie a Venezuely. Ti se den před ukončením výstavy sešli na konferenci konané na počest jednoho z nejvýznamnějších mexických literátů, v loňském roce zesnulého Carlose Fuentese, který v minulosti Cervantes Institut osobně navštívil. Právě po něm byla pojmenována místní knihovna. Další poctu skládali Mexičané José Guadalupe Posadovi, malíři a výraznému grafikovi, k 100. výročí úmrtí. Jeho několik grafických děl bylo možno obdivovat v rámci Bienále.
Dá se říci, že spolupráce na projektu propojila zmíněné země jak diplomaticky, tak i kulturně a my můžeme být rádi, že se tak stalo právě v Praze. Teď alespoň několik slov k oběma akcím. Konferenci vedl mexický velvyslanec José Luis Bernal Rodríguez se spisovatelem a přítelem Carlose Fuentese, Jorge Hernándezem. V rozhovoru se prolínalo několik témat, kterými se Fuentes ve svých dílech i v životě zabýval. Snad nejdůležitějším bylo téma národní identity a uvědomění si svých kořenů s důrazem na odkazy předků a dodržování tradic. Nenucený dialog literáta a na druhé straně diplomata se dotýkal také základních filosofických otázekOdkud jsme? Kdo jsme? a Kam směřujeme? vztahovaných k běžnému životu obyvatel Latinské Ameriky. Posluchačům přibližovali vzdálené kraje a jejich proměny od conquisty po současnost. Tak se například Cervantes z názvu Institutu setkával se Cervantem, tvůrcem Dona Quijota de La Manchy a Sancho Panzy, a ten zas se svým obrazem v dílech Carlose Fuentese, jenž byl diskutujícími popisován jako vysoce vzdělaný muž mimořádného rozhledu a s mimořádnými nároky na sebe i okolí. Kromě jiného plynně hovořil několika jazyky, zabýval se antropologií a angažoval se v politice. Svých schopností využil i jako velvyslanec v Paříži a Londýně. Nicméně, jeho život také vážně poznamenala smrt dvou dospělých dětí. A právě smrt se stala zvláštním motivem v jeho dalších dílech. Samostatnou kapitolou života Carlose Fuentese byly vztahy s dalšími spisovateli, a to především s Octavio Pazem. Obdivoval Franze Kafku, znal díla Milana Kundery, Jana Nerudy a dalších. Jorge Hernández apeloval na to, aby odkaz Carlose Fuentese nezůstal zapomenut, abychom jej četli a odhalovali krásy a pravdy jeho umění, které do poslední chvíle tvořil na psacím stroji, odmítaje počítač.
Po skončení konference, kterou velvyslanec Mexika i Jorge Hernández zcela pohrouženi do tématu prodloužili o tři čtvrtě hodiny, se společnost přesunula o patro výše, na Bienále latinskoamerického umění. Obrazy umělců z Argentiny, Brazílie, Kuby, Chile, Mexika, Peru, Uruguaye a Venezuely doplňovalo ještě několik plastik ze skla a kovu. Jednotliví autoři se prezentovali různými technikami. Osobité fantaskní grafiky koster José Guadalupe Posady mohly náměty lidových tradic a slavností evokovat kresby a obrazy Josefa Lady. Prostřednictvím temper přenesl David Castro na své archy písek peruánské pouště Nazca i se slavnými obrazci a také mikrotužkami se věnuje především umění předinckých kultur. Ricardo Hoineff z Brazílie uvěznil oceán do skleněného diamantu a Kubánec Aguedo Alonso na svém plátně sršícím vášní a sexualitou ukázal “Tvář ženy“.
Použité barvy, techniky a především zdroje inspirace přenášely návštěvníky výstavy daleko do zemí vystavujících umělců, kteří jim nabídli jiné vnímání světa. Tím byl bezpochyby naplněn i hlavní záměr povedeného Bienále. Poděkování patří kromě umělců všem pořádajícím ambasádám a především Instituto Cervantes, na jehož půdě se akce konaly.
Konference k poctě Carlose Fuentese:
- Carlos Fuentes (11.11. 1928 – 15.5. 2012) mexický spisovatel a diplomat (z děl např.: Nejprůzračnější kraj, Smrt Artemia Cruze, Starý gringo)
- Jorge F. Hernández (27.9. 1962) mexický spisovatel
- J.E. José Luis Bernal Rodríguez, velvyslanec Mexika v České republice
Bienále latinskoamerického umění v Praze:
- Argentina (César Boldrini)
- Brazílie (Carlos Araújo, Marcal Athayde, Sergio Lima, Bia Wouk, Ralph Ghere, Ricardo Hoineff)
- Kuba (Aguedo Alonso, Servando Cabrera Moreno, José Rafart)
- Chile (Carolina Zenteno, Ulises Román)
- Mexiko (José Guadalupe Posada)
- Peru (David Castro)
- Uruguay (Carlos Llanos)
- Venezuela (Astolfo Funes, Bélgica Rodriguez, Francisco Itriago, José Gotopo, María Elena Álvarez, Edith Chapat de Cacho Sousa, Susana Suniaga)