Eastern & Oriental Express – S luxusem za exotikou
Autor : Tomáš Miřička

Prefix:
Někdy by se mohlo zdát, že se pojmy luxus a exotika navzájem vylučují. U Orient-expresu je tomu naopak. Společnost VSOE, pod níž patří, si je vzrůstajícího zájmu o exotiku dobře vědoma. Navíc se dokáže zcela výjimečným způsobem postarat o luxus a pohodlí svých klientů. Ať si vyberete jakoukoli trasu, můžete si být stoprocentně jisti nejvyšší kvalitou jídel a servisu, zatímco se budete kochat panoramaty hor nebo obdivovat divoké pralesy jihovýchodní Asie.
My vám představíme tu nejatraktivnější. Vede ze Singapuru do Bangkoku. Opravdu se máte na co těšit!

Legenda mezi vlaky
E&O Express napodobil evropský VSOE a stal se průkopníkem luxusního cestování na Dálném Východě. Jako první vlak spojil Singapore s Kuala Lumpur a Bangkokem. Navíc je jediným vlakem, který má zvláštní povolení převážet po této trase cestující bez jinak povinného přestupování na hranicích. Design vozů je zcela přizpůsoben thajskému, čínskému a malajskému tradičnímu uměleckému stylu. Atmosféra na palubě E&O vyvolává vzpomínky na zašlé koloniální časy s čajovými dýchánky v ratanových křeslech na verandách. Na svou první cestu vlak vyrazil v r. 1993 a hned získal reputaci jedné z nejdobrodružnějších a nejvíce vzrušujících železničních tras na světě. Vy se o tom můžete přesvědčit v kteroukoli roční dobu, zvolit si směr i různé destinace. Po svém desetiletém výročí se E&O může pochlubit přepravou 11.000 pasažérů za rok.

Výchozí stanice – Singapore
Na tomto ostrově najdete džungli i obchodní křižovatku v podobě čtyřmiliónové metropole, která je zároveň jedním z nejrušnějších přístavů světa a na singapurském letišti zas operuje přes 50 nejdůležitějších aerolinií. V roce 2003 získal Changi Airport od v Evropě vydávaného časopisu Business Traveller ocenění “Nejlepší letiště světa”.
Přes obrovskou migraci a objem přepravovaného zboží si tato ostrovní republika o rozloze pouhých 633 kilometrů čtverečných úzkostlivě zakládá na čistotě a pořádku. Může se o tom přesvědčit každý, kdo by byl přistižen třeba jen při odhození odpadku na zem. Zcela jistě ho nemine vysoká pokuta a dostane se mu i zvláštní “cti” být pranýřován po středověkém způsobu na veřejném místě a jako bonus bude jeho prohřešek vysílán v televizním spotu pro výstrahu ostatním. Ještě mnohem horší tresty čekají na zloděje a jiné hříšníky. Není proto divu, že na ostrově vládne klid a pořádek, jaký se mimo jiné líbí nejrůznějším světovým bankám a nadnárodním společnostem. Singapur ale není jen moderní tepnou civilizace. Naleznete v něm mnoho míst s historií a tradicemi. Za nákupy s kouzlem národnostního koloritu zkuste zajít do Čínské čtvrti. Nechte se omámit pro ni tak specifickou vůní koření linoucí se z každého, pestře vyzdobeného obchodu, pak se pro změnu ponořte do davu v arabské ulici s typickým bazarem, kde usmlouváte cenu za briliantový náhrdelník nebo hedvábný modlitební kobereček. Pokud vás nákupy zcela nevyčerpají, navštivte také čtvrť Malá Indie, abyste nepřišli o nějaký poklad z Kašmíru. Noční zábavu naopak hledejte na Bugis Street. Až budete mít rušného velkoměsta nad hlavu, udělejte si romantický výlet na Mount Faber, odkud si vychutnáte úžasný výhled na přístav a okolí, třeba s lahví šampaňského. Každopádně si nezapomeňte vyfotit symbol Singapuru – Merlion – napůl lva napůl rybu, který střeží řeku Singapur. Jinak vám známí ani neuvěří, že jste v Singapuru byli…

Za malajským tygrem
Hvizd píšťalky rozhýbe E&O Express ke trase dlouhé 2.030km ve středu v 11 hodin. Do kupé vám brzy po odjezdu stevard zanese čaj. Za okny se začnou míhat domky početných vesnic v rovinaté krajině s bujnou vegetací a vysokými trávami. Zhruba po dvou hodinách jízdy, když vlak mine město Kluang, se scenérie začne měnit. Rovinu vystřídají kopce, trávy gumovníky, banánové a kokosové palmy, na polích uvidíte buvoly. V barovém voze si dáte drink při západu slunce a krátce po večeři dorazíte do první zastávky – hlavního města Malajsie – Kuala Lumpur. Odečíst si můžete prvních 396 kilometrů. K původnímu významu “bahnité ústí” má dnešní Kuala Lumpur opravdu daleko. Patří mezi kosmopolitní velkoměsta s nejvyššími mrakodrapy na světě. Štíhlé Petronas Towers jsou se 452 metry druhou nejvyšší obytnou stavbou světa. Nalézt je není problém, protože věže jsou vidět odevšad, jen jejich špičky se někdy ztrácejí v oblacích. I když se nejspíš nedostanete až do posledních pater, pohledy z tunelu, který věže propojuje ve 42. patře, za návštěvu rozhodně stojí. A za nákupy nemusíte daleko. Přímo pod věžemi je šestipodlažní Suria-shopping complex. Kromě toho v centru Kuala Lumpur zvaném Golden Triangle (zlatý trojúhelník) samozřejmě nesmí chybět luxusní obchody a hotely jako Park Royal Regent, Holiday Inn, Ritz-Carlton a další.
Náboženská různorodost vám zase dává příležitost nahlédnout jak do mešit tak do hinduistických chrámů. Venku se sice před tropickým dusnem těžko někde schováte, ale odpoledne si můžete zpříjemnit procházkou po Jezerních zahradách. Obdivovatele techniky musí nadchnout nádraží postavené roku 1910 v maurském stylu. Říká se o něm, že patří k těm nejkrásnějším vůbec.
A malajský tygr? Ten už není v džungli zdaleka tak hojný jak býval. Spíš se z něho stal symbol pro označení dynamické malajské ekonomiky.

Relaxace na bílých plážích nebo líbánky v ráji
Přes noc pokračuje E&O stále na sever, napříč malajským poloostrovem. Svítání vás přivítá jedněmi z nejkrásnějších scenérií. Čeká vás jízda divokou džunglí i mezi horami a cestu vám zpestří patnáctiminutová plavba lodí z Butterworthu na ostrov Penang. Po trmácení se v ulicích velkoměst je nanejvýš na čase udělat si pauzu u šumícího moře s teplotou okolo třiceti stupňů.
Chcete se vzdát všeho bohatství a následovat Buddhu? Máte k tomu jedinečnou příležitost! Brány Thai Wat Chayamangkalaram Temple, Chrámu Ležícího Buddhy, jsou vám otevřené. Socha je svého druhu třetí na světě co do velikosti. Měří třicet tři metry a spojuje v sobě tři kultury: čínskou, thajskou a barmskou. Rozmysleli jste si to? Pak je tu další rarita, kterou byste ve světě jen těžko hledali – Hadí chrám. Zmije se obtáčejí kolem obětin, zmámené kouřem z vonných tyčinek. Jestli vám až příliš stoupnul adrenalin, zajeďte si do Cameron Highlands. Půvabná vysočina se stala oblíbeným místem pro líbánky. Ani takový menší piknik u horkých pramenů nemusí být úplně k zahození. Kdoví, jestli zdejší jahodové plantáže neinspirovaly The Beatles k napsání skladby Strawberry fields forever. Asi ne, ale stejně si tam budete mezi jahodami, růžemi a pod vodopády připadat jako v ráji. Na památku si můžete koupit suvenýry na tržišti v Brinchangu. Komu by snad scházel sport, toho jistě potěší golfová hřiště. Po hře přijměte pozvání do továrny na zpracování čaje. Osvěžující nápoj ze zelených lístků ochutnáte přímo od zdroje. V dusném parnu vám jistě přijde vhod. Za dalšími neobyčejnými zážitky se můžete vypravit na ostrov Langkawi. Hlavními atrakcemi ovšem jsou otáčející se vyhlídka v Oriental Village, starověké, dosud nerozluštěné nápisy na stěnách jeskyně Gua Cherita, prosklené podmořské tunely se žraloky, rejnoky a želvami, nebo krokodýlí farma v Kubang Badak s více než tisícovkou těchto nebezpečných ještěrů. Jestli chcete být zcela sami, na pláži na vás čekají zakotvené jachty. Stačí si vybrat a napnout plachty.

Thajsko – země, která vám učaruje
Kolem oběda dorazíte do městečka Padang Besar, kterým vstoupíte na území Thajska.

Stále ještě čekáte na něco vzrušujícího? V Thajsku se tedy rozhodně nudit nebudete. Už jen díky tomu, že do něj míříte po kolejích E&O Expressu, se stáváte součástí dobrodružství, které podnikne málokdo. Záleží pouze na vás, čemu dáte přednost. Návštěvě skvostných buddhistických chrámů, slonímu safari nebo zábavě v ruchu nočního Bangkoku? Ať si vyberete cokoli, nebudete zklamáni. Thajsko je zemí rozmanitostí, od podnebí přes charakter krajiny až po flóru a faunu. Při troše štěstí můžete v jedné z 32 rezervací nebo některém z 66 národních parků narazit na leoparda či tygra, obdivovat tam úchvatné květy orchidejí a nespočetné druhy ovocných stromů, kolem kterých poletují milióny motýlů všech velikostí a barev. Právě kvůli takovým neopakovatelným momentům se vyplatí pohodlně se usadit v otevřeném vyhlídkovém voze.
Také buddhistické chrámy a palácové komplexy jsou pro Evropana něčím naprosto odlišným od toho, co zná. Architektura, jedinečná řemeslná výzdoba, zahrady s rybníčky plnými rybek a želv, to vše přenáší návštěvníka do jiného, jakoby pohádkového světa. Některé z novějších paláců dosud obývá královská rodina, jiné, až několik set let staré lákají k prohlídce svou nenapodobitelnou atmosférou ticha.
Než E&O Express v pátek ve 14,45 definitivně zastaví v cílové stanici Bangkok, zavedou vás koleje do Chiang Mai, druhého největšího města Thajska s více než třemi sty chrámů, bohatou historií a stále živými tradicemi. Pouhých 130 kilometrů před Bangkokem nahlédnete do dějiště jednoho z nejslavnějších filmových románů z 2. světové války. Přes řeku Kwai se stále ještě klene slavný železniční most postavený roku 1943 Japonci. Během války byl sice několikrát bombardován, ale po válce se dočkal rekonstrukce, a tak si i vy můžete zavzpomínat na filmové hrdiny.
Nejlepší nakonec? Jak pro koho. Každopádně, Bangkok nemá ve zvyku své návštěvníky zklamat. Nabízí jim v maximání míře syntézu thajských tradic s nejmodernějšími vymoženostmi současnosti. Památky jako Grand Palace s chrámem Smaragdového Buddhy, Wat Pho, největší chám s nejvíce stupami v Bangkoku a s ležícím Buddhou se dají jen těžko přehlédnout. Nevšední dojmy umocňují všudepřítomná tržiště s exotickým ovocem a oblečením z hedvábí, nezaměnitelná vůně jídel připravovaných přímo na ulici a spleť lodních kanálů, o jejichž délce se Benátčanům může jen zdát.
Jestliže přijmete pozvání na palubu E&O Expressu, možná si tím splníte nejedno tajné přání a určitě nebudete zklamáni. Exotická Asie má svých pokladů na rozdávání. Stačí jen natáhnout ruku…

Box1:
E&O Express v datech
Max. rychlost: 60km/h
Max. počet vozů: 22
Kapacita: 132 cestujících
Průměrný roční objem přepravy: 11.000 cestujících
1. jízda: září 1993
Nejdelší trasa: Singopore-Bangkok, 2030km (3dny, 2noci)

Box2:
Některá Nej z trati:
Singapur patří s rozlohou 628,7 km čtverečných mezi 20 nejmenších států na světě. (USA jsou 15.000 krát větší) Socha ležícího Buddhy v chrámu Thai Wat Chayamangkalaram je s 33 metry třetí největší sochou svého druhu na světě 30 metrový vodopád v Jurong Bird Park je nejvyšším, člověkem vytvořeným vodopádem na světě V singapurské přírodní rezervaci Bukit Timah Nature Reserve se nachází více druhů stromů než na celém severoamerickém kontinentu. Petronas Towers v Kuala Lumpur jsou se 452 metry druhou nejvyšší obytnou stavbou světa Nejdražší hotel v Singapuru – Raffles hotel apartmá za 461- 4.256 USD

Box 3:
Top Class doporučuje
Kde nakupovat:
V Bangkoku najdete nejluxusnější obchody na Sukhumvit Road, která protíná město od východu na západ. Navíc tam k přesunu můžete použít Skytrain (nadzemní dráhu)
Čtvrť Ploenchit je odpovědí na londýnský Knightsbridge. Gaysorn Plaza, Amarin Plaza a Peninsula Plaza patří k nejprominentnějším v Bangkoku. Jednoduše – dokonalé prostředí a nejluxusnější zboží z celého světa! Další alternativou je nákupní centrum River City na břehu Chao Phraya. Poskytuje skvělou příležitost k nákupu suvenýrů, hedvábí, koberců a porcelánu.
A Singapure? – voleb máte mnoho, ale jen jediná je ta správná – Orchard Towers!

Close Menu