Orient-Express – nejluxusnější hotel na kolech

Jízda na palubě této legendy patří mezi prestižní události, o kterých se mluví na večírcích v nejvyšších kruzích. Chcete ohromit své přátele, udělat dojem na obchodní partnery, zažít něco jedinečného a zároveň absolutně luxusního? Tedy – nastupte si! Tradičně míří z Paříže do Istanbulu, ale existují i jiné trasy.

Na jízdu v Orient-Expressu se nezapomíná!

Jednoduše dokonalý
Venice Simplon-Orient-Express (VSOE) je dokonalou kombinací nejvybranějších služeb v hoteliérství, gastronomii a dopravě. Navíc má známku kvality a punc originality jako málokterý dopravní prostředek na světě. Cesta s VSOE není obyčejná jízda vlakem. Obrovské zázemí s téměř neomezenými možnostmi vám nabízí služby přesně podle vašich představ. Podle katalogu si objednáte všechno od trasy až po ubytování. Máte svůj oblíbený hotel, který v katalogu není, nebo se chcete zpátky projet ve svém ferrari? Žádný problém. Stačí své požadavky podrobně sepsat a zaslat na VSOE Ltd. Tam už dopředu zařídí vše k vaší spokojenosti, která je pro zaměstnance vždy a jen na prvním místě. Vy platíte za luxus a dokonalost, a oni udělají cokoli, abyste si obojího maximálně užili.

Pravda o špiónech a jedné vraždě
Kdybyste kdysi měli štěstí (Orient Express vyjel poprvé v roce 1883), mohli jste ve vlaku potkat třeba tajemnou Matu Hari, slavnou tanečnici Isadoru Duncanovou jen zpola zahalenou do závoje nebo francouzského prezidenta v pyžamu. Nicméně legendy o špiónech, záhady, vraždy a intriky se až do roku 1920 nijak zvlášť nešířily. Jejich boom odstartovala svými slavnými detektivními romány Agatha Christie, i když její Vražda v Orient-Expressu vyšla pod tímto názvem až v reedici. Slavný hollywoodský film zas neprávem přisoudil roli vagonu pullmann, který do Orient Expressu nebyl nikdy zapojen. Tak nebo tak, ani představitelé Hercula Poirota, Peter Ustinov a David Suchet, jízdě neodolali. Členové britské královské rodiny zas nemohli chybět ani u jedné ze dvou inauguračních jízd. A kromě nich okusila pohodlí kupé také různá knížata, sultáni i šejkové.

Znovuzrození legendy
Přestože rozmachu Orient-Expressu po roce 1906 hodně pomohlo otevření takzvaného Simplonského tunelu pod Alpami, spojujícího Švýcarsko a Itálii, jeho úpadku během 2. světové války se zabránit nedalo. Už dramatická událost z roku 1929, kdy vlak uvízl na dlouhých 10 dní ve sněhových závějích 100 km od Istanbulu a cestující přežili jen díky pomoci vesničanů, jako by předznamenala zlé časy, které měly přijít. Po válce byly zapojovány starší a zdaleka ne tak honosné vozy.
Zásadní zvrat pro Simplon-Orient-Express nastal v říjnu 1977. Tehdy získal prezident Sea Containers Group James Sherwood na aukci v Monte Carlu první dva lůžkové vozy. Postupně odkoupil z muzeí, soukromých sbírek a od železnic na 35 historických jídelních vozů, pullmannů a lůžkových vozů. Všechny pak prošly rekonstrukcí a celkovou modernizací s ohledem na zachování původního vzhledu (např. vnitřní dekorace je autentická do nejmenšího detailu). Náklady byly vyčísleny na 11 000 000 liber! Nikdy předtím nebyl VSOE tak luxusní, tak velký, tak dokonalý, jako při své druhé inaugurační jízdě v květnu 1982.

Zlatomodrá nádhera
O tom, že VSOE není jen tak pro každého, svědčí už instrukce, kterými by se měl každý cestující řídit. V brožuře se například dočtete, že brát si sebou jeansy a tričko s krátkými rukávy je úplně zbytečné. Na palubě je totiž nesmíte nosit. Přes den je doporučeno standardní společenské oblečení a k večeři minimálně smoking mužům a odpovídající oblečení ženám. Nic nezkazíte tím, když se rozpomenete na kouzlo 20. a 30. let a na eleganci, která k nim jednoznačně patřila. Jinak ale počítejte s tím, že rozměry kabinového zavazadla jsou omezeny. Vaše větší zavazadla s vámi pocestují ve zvláštním voze a uvidíte je až v cíli své cesty. Nemusíte se proto bát, že by vám je někdo vyměnil nebo že byste o ně přišli.
Ubytování si můžete vybrat v single kabině, double kabině, případně v apartmá, které vznikne propojením sousedních kabin. Každá kabina má skříňku s umývadlem s teplou a studenou vodou, mýdlem, ručníkem a elektrickou zásuvkou. Vedle dveří najdete zvonek na stewarda. Vozy jsou také vybaveny komunikačním systémem pro posádku. Topení je v lůžkových vozech stejné jako v r. 1930, používá se “letní” a “zimní” kotel, oba na uhlí.
V jídelním a barovém voze se o kvalitu vody stará UV-čistící zařízení. Barový vůz je jako stvořený pro romantický večer ve dvou. Příjemnou atmosféru nádherně stylizovaného dobového interiéru, plného sametu, brokátu a křišťálu, umocňuje piano, jehož klávesy odvedou vaše myšlenky daleko od všedních dní. Dopřejte si i nejlepší francouzské šampaňské s kaviárem anebo se nechte překvapit doporučením francouzských číšníků. Vonící zázrak přinesou na stříbře a postaví vám ho na stolek vedle vázičky s orchidejí. (Ta musí měřit rovných 27 centimetrů. A tak je tomu ve vlaku se vším. Každá drobnost má svou danou míru nebo přesně vyhrazené místo).
Po jedinečném kulinářském zážitku se vydejte třeba na obhlídku butiků a vyberte si dárek, který vám jízdu ve VSOE vždy připomene. Pak už se jen pohodlně posaďte do svého kupé a v soukromí si vychutnejte krásy krajiny ubíhající kolem vás. Vinice na francouzském venkově, alpské průsmyky, slunné pobřeží Černého moře a nakonec slavnostní příjezd do města, které jste si zvolili za cíl cesty. To už nebudete mít nejmenší pochyby, že jste právě zažili něco naprosto mimořádného, co se podruhé nedá opakovat. Takové je kouzlo Venice Simplon-Orient-Expressu.

Nejlepší dárek k výročí
VSOE u nás zastupuje PhDr. Kateřina Šrubařová, která nás zasvětila do této legendy.
Proč vůbec mají lidé zájem cestovat v době rychlé letecké nebo luxusní lodní dopravy vlakem, byť je to VSOE?
Má svou tradici, poskytuje nečekaný luxus a neobyčejné zážitky.
V čem spočívá jeho luxus?
Prostě ve všem, co je se jménem VSOE spojeno. Mohla bych začít lahví francouzského šampaňského určeného výhradně pro express a skončit u řetězce hotelů, který zanedlouho oslaví 25 let své velmi úspěšné existence.
Může mít tak výjimečný vlak vůbec zpoždění?
Stane se to jen jednou za čas a díky okolnostem, které se nedají ovlivnit. Jinak je trasa VSOE předem vybrána z návrhů železnic jednotlivých států tak, aby byla pro cestující co nejatraktivnější. Express má přednost před všemi ostatními vlaky, má stále zelenou. V každé stanici, v níž staví, je jeho příjezd obrovskou událostí a ochranka má plné ruce práce, aby zvědavce a železniční nadšence udržela v dostatečné vzdálenosti. Na peroně se rozvine koberec…
O co se staráte vy?
Přijmu vaši objednávku a zašlu vám katalog. Z něj si vyberete trasu, hotel, sepíšete si speciální přání. Pak vám rezervuji jízdenku a vaše požadavky předám londýnské centrále, která se postará o zbytek. Zorganizuji vaši přepravu na hotel a z hotelu. Dále musím ohlídat check-in, který je pro již ubytované cestující 30 min. a pro nové hodinu před odjezdem vlaku. Na nádraží přebírají starost o zavazadla bagážisti a o vás kabinoví stewardi.
Jaké je vlastně složení obsluhy vlaku?
Pomocné práce provádějí většinou Korejci, stewardi jsou Italové nebo Angličané, číšnici Italové, šéfkuchař je Francouz Christian Bodiguel a ředitel vlaku, což je nenápadný muž, šedá eminence, je také Francouz, Miguel de Lacerda. Počet obsluhujících se pohybuje mezi 38 a 40 osobami, podle obsazení vlaku.
Pokud někdo cokoli potřebuje, jak se toho dovolá?
V každém voze je neustále kabinový steward, který je ve dne v noci připraven na signál zvonku z kupé poskytnout vše, co potřebujete. Například se vůbec nemusíte starat o procedury na hranicích a můžete klidně spát, protože váš kabinový steward předem vybere pasy a vše zařídí. Také mezitím, co jste na večeři, přemění vaše denní kupé na noční s lůžky.
Jak se na palubě servírují jídla?
Kontinentální snídani a odpolední čaj vám zanese do kupé váš kabinový steward, na oběd a večeři vás objedná tzv. Maitre d´Hotel. Servíruje se v jídelním voze na stolky pro dva nebo čtyři cestující. Menu jsou sestavována z těch neskvělejších jídel, jaká si můžete představit.
Mohla byste zmínit nějakou celebritu, která vás zaujala?
Ředitel vlaku Miguel de Lacerda mi jednou vyprávěl o svém setkání s Paulem Newmanem. Prý to byl velice milý a skromný člověk.
Nejspíš není během cesty nouze ani o dramatické nebo komické situace, i když chápeme, že k expressu jistě patří také diskrétnost…
Vzpomínám si, že jednou jakýsi pár zapomněl na odjezd. Přestože jsem do hotelu několikrát volala, užívali si nakupování a vlak už nemohl déle čekat. Jakmile dorazili do hotelu, okamžitě jsem je odvezla taxíkem do Plzně. Taxikář měl co dělat, ale nakonec jsme je dostali i se zavazadly šťastně do vlaku.
Na závěr bych chtěla čtenářům Top Classu svezení s naším Expressem vřele doporučit. Neznám lepší dárek k výročí!

Top Class doporučuje

varianta A
Cesta do Osmanské říše
(Cena cca 5500 liber (v ceně je 9 nocí ve vybraných hotelích dle aktuální nabídky, jídlo, prohlídky měst a apartmá ve VSOE)
Den 1. Londýn – Paříž (letecky)
Noc v Paříži
Den 2. VSOE
Odpoledne odjezd z Paříže s VSOE
Den 3. Budapešť
Příjezd do Budapešti. Večeře v místní restauraci. Noc v hotelu.
Den 4. VSOE
Ranní prohlídka města. Oběd. Nástup do vlaku
Den 5. Bukurešť
Ranní prohlídka královského zámku Peles. Brzy odpoledne návrat do Bukurešti. Prohlídka města cestou do hotelu. Večeře a noc v hotelu.
Den 6. VSOE
Ráno odjezd z Bukurešti. Zastávka na prohlídku Varny
Den 7.-9. Istanbul
Pozdě odpoledne příjezd do Istanbulu. 3 noci v hotelu. 8. den celodenní prohlídka Istanbulu s obědem v místní restauraci.
Den 10. Londýn
Návrat letecky do Londýna/Prahy

varianta B
Zvláštní trasa Paříž – Istanbul
(Cena 3615 liber, apartmá, tj. 2 propojené kabiny, za příplatek 800 liber)
Odjezd: 3. září 2004
Rezervujte si včas, protože VSOE jezdí na ta této trase jen jednou za rok!

Tipy pro milovníky exotiky

Eastern&Oriental Express – Cesty po jihovýchodní Asii
Ze Singapuru přes Kuala Lumpur do Bangkoku v prezidentském apartmá (3 dny/2 noci za 1930 liber – skvělý způsob, jak navštívit buddhistické chrámy a skvostné paláce v Malajsii a Thajsku.

Great South Pacific Express – Austrálie
Vypravte se z australského Sydney přes Brisbane do Cairns a Palm Cove (v apartmá 16dní/15nocí za 2810 liber) a obdivujte pouště, exotická zvířata nebo tradiční rituály původního domorodého obyvatelstva. Nejskvělejší ovšem bude potápění na Velkém korálovém útesu.

Perurail – Peru
Cesty po stopách Inků v Peru. Dobrodružná výprava Letadly, autobusy a samozřejmě vlakem po nejznámějších památkách nejen incké říše. Kdo jste ještě neviděli tajemné Machu Picchu, je tato výprava ideální příležitostí. (11dní/10nocí za 2480 liber)

Velká Británie
Pro konzervativní obdivovatele Britského království tu je tzv. Northern Belle Grand Tour of GB (7 dní/6 nocí za 2650 liber)

VSOE v datech
Náklady na renovaci: 11 000 000 liber
Inaugurační jízda Orient Expressu: 4. října 1883.
Inaugurační jízda Venice Simplon-Orient-Expressu: 25. května 1982
Obsluha vlaku: 40-50 osob
Počet pasažérů za sezónu: 18 000 (přibližně 27 národností)
Max. délka: 0,5 km
Max. hmotnost: 944 tun (vagóny) + 360 tun (2 lokomotivy)
Nejvyšší rychlost: 140 km/h
Poprvé v Praze: 1995

Celebrity na palubě VSOE
Kníže a kněžna z Kentu
Hrabě a hraběnka z Lichfieldu
Sultan Salahudin
Toni Blair
Nelson Mandela
Paul Newman
William Hurt
Victoria Principal
Sydney Poitier
Liza Minelli
Gregory Peck
Jane Seymour
Whoopi Goldberg
Sir Richard Attenborough
Francis Ford Coppola
Roman Polanski
Phil Collins
Peter Gabriel
Keith Richard
David Gilmoure (Pink Floyd)
Cher
Kylie Minogue
Björk
Jean-Michel Jarre
Za ČR – bývalý politik Miroslav Macek s manželkou

Kontakty:
Další trasy a podrobnosti o VSOE najdete na www. orient-express. com, dotazy a objednávky: PhDr. Kateřina Šrubařová; e-mail: k.srubarova@ tiscali. cz

TEXT: TOMÁŠ MIŘIČKA, FOTO: ARCHIV VSOE LTD.

Close Menu